Ekonomia w podróży

Jak wszyscy wiemy, podróżowanie generuje ogromne koszty. Nocleg i transport to nieodzowne składniki każdej wyprawy, które w mgnieniu oka pożerają wszystkie nasze oszczędności. Jednak istnieją sposoby, by ograniczyć wydawanie pieniędzy podczas podróży.

Tani nocleg

Zdecydowanie najtańszym dostępnym na rynku noclegiem jest tzw. Couchsurfing, który umożliwia darmowy nocleg na… czyjejś kanapie. Couchsurfing jest najlepszym wyjściem dla osób, które w trakcie podróżowania najbardziej cenią sobie kontakty z lokalnymi mieszkańcami i poznanie „prawdziwego” życia w danym miejscu. Aby jak najlepiej korzystać z couchsurfingu, należy założyć aplikację, w której należy podać kilka podstawowych informacji o sobie. Dokładnie to samo zrobi nasz host, czyli osoba udostępniająca kanapę. Ważne, żeby wybrany przez nas host miał jak największą ilość pozytywnych komentarzy, ponieważ naszym jedynym zabezpieczeniem jest internet. Do zdecydowanych minusów tej formy noclegu należy lokalizacja. Z couchsurfingu możemy korzystać niemal wyłącznie w dużych miastach.

Innym przyjaznym budżetowi wyjściem jest Airbnb. To nocleg dużo tańszy niż hotel, a nierzadko o lepszym standardzie. Airbnb polega na wynajmowaniu w danym terminie mieszkania/apartamentu od właściciela. W ten sposób nie musimy martwić się o koszty jedzenia, ponieważ na miejscu zazwyczaj posiadamy kuchnie, w której możemy przygotowywać tanie, domowe posiłki. Jest to stosunkowo bezpieczny sposób na nocleg, ponieważ nasze pieniądze nie zostaną pobrane, dopóki nie potwierdzimy, że wszystko jest w porządku i bezpiecznie dotarliśmy do mieszkania. Do zdecydowanych wad airbnb należy sama kwestia interakcji z wynajmującym, który w każdym momencie może odwołać Twoją rezerwację. Co więcej, często zdarzają się przypadki, w których właściciel zapomniał zaktualizować kalendarz i wybrane przez Ciebie mieszkanie jednak nie jest dostępne.

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na noclegu jest wynajęcie łóżka w hostelu lub miejsca na biwak. Jednak jak wiadomo, standardy hostelu zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia, a do biwaku potrzebna jest odpowiednia pogoda. Jednak poza tymi wadami czasem warto rozważyć również taką opcję. Do głównych zalet hostelu i biwaku należy jedzenie. Większość hosteli oferuje tanie śniadania w cenie, dzięki czemu uda Ci się zaoszczędzić trochę gotówki na jedzeniu na mieście. Podobnie kwestia wygląda w przypadku biwaku. Wystarczy zabrać ze sobą przenośną gazówkę i obiad gotowy.

Czy tani transport na pewno istnieje ?

To kwestia sporna. Ostatnio podróż autostopem przeżywa swego rodzaju renesans. Coraz częściej słyszy się o podróży autostopem na Wschód, do Azji itp. Ogromna popularność tego środku transportu wynika z niewielkich kosztów. Kierowcy zabierający autostopowiczów zazwyczaj decydują się na darmową podwózkę. Jest to świetny sposób na to, by poznać nowych ludzi, jednak należy również pamiętać o wiążącym się z tym niebezpieczeństwem. Kierowca samochodu jest zawsze obcą osobą,a nasze położenie nie jest przez nikogo kontrolowane, co wiążę się z dodatkowym niebezpieczeństwem.

Bezpieczniejszym, ale droższym rozwiązaniem jest carpooling, który polega na tym, że grupa osób decyduje się na wspólny dojazd do danego miejsca w celu ograniczenia kosztów. Uczestnicy wcześniej umawiają się na godzinę odjazdu, cenę oraz możliwość przewiezienia bagażu. Tak jak w przypadku podróży autostopem mamy szansę na poznanie nowych osób, jednak nasza podróż jest bardziej kontrolowana. Podróż carpoolem zazwyczaj odbywa się poprzez aplikacje np. Blablacar, na których możemy przeczytać opinię na temat danego użytkownika, a on widzi naszą ocenę wystawioną przez poprzednich kierowców.

Jednak jeśli podróż samochodem nie jest dla Ciebie, warto wziąć pod uwagę pociąg lub autobus. Przyzwyczailiśmy się do myślenia o tych środkach transportu raczej w negatywny sposób, ale należy pamiętać, że zazwyczaj są to najbezpieczniejsze i stosunkowo tanie środki lokomocji. Co więcej, jeśli posiadamy stosowne ulgi, nasze koszty dodatkowo się obniżają. Również podróż samolotem, zdecydowanie najdroższa możliwość, nie musi być przez nas wykluczana. Dobrym wyjściem są podróże Lat Minute czy różnego rodzaju promocje. Z tego względu warto zapisać się do newslettera, który na bieżącą będzie nas informował o możliwych obniżkach.

Jak widać, podróż nie zawsze musi wiązać się z ogromnymi kosztami. Dzięki środkom komunikacji zbiorowej jesteśmy nie tylko ekonomiczni, ale również ekologiczni. Tanie sposoby podróżowania to nie tylko sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również możliwość zawarcia nowych znajomości i zobaczenie danego miejsca oczami osób tam żyjących.

Może cię zainteresować: