Ekonomiczne i ekologiczne produkty, których warto używać podczas podróżowania.

Jak być ekologicznym podczas podróży ?

Podróżowanie powinno być dla nas przyjemnością, jednak jak powszechnie wiadomo często wiąże się z dodatkowym stresem. Zwłaszcza wtedy, gdy pakowanie na kilkudniową podróż zaczynamy o drugiej nad ranem, tego samego dnia. Myślę, że zdecydowana większość z nas, z zażenowaniem, przyzna się do tego wykroczenia. Jeśli jednak udało nam się pokonać początkowe lenistwo i, dla odmiany, pakowanie zaczęliśmy o rozsądnym czasie, pojawia się budzące trwogę pytanie: co spakować ? Możemy optymistycznie założyć, że prędzej czy później uda nam się rozwiązać ten problem. Jednak nadal pozostaje jeszcze jeden, znacznie poważniejszy. Już sama myśl sprawia, że włos jeży nam się na głowie i zaczynamy nerwowo wodzić wzrokiem, owo wszystkim znane i budzące strach pytanie brzmi: jak podróżować zarazem ekologicznie i ekonomicznie?

Podwójne dno eco

Jeżeli interesujesz się ekologią od dłuższego czasu, zapewne wiesz, że wbrew powszechnym opiniom bycie eko wcale nie jest drogie. Co więcej, często wiążę się ze znacznym ograniczeniem naszych miesięcznych wydatków. Tematyka ekologii jest obecnie bardzo popularna i szeroko dyskutowana, dlatego połączenie tematu ekonomii i ekologii w podróży nie jest już niczym zaskakującym. Mimo to właśnie tu i teraz zaczynamy tworzenie wygodnego poradnika taniego i rozważnego podróżowania tak, by wszyscy, nawet Ci, którzy zaczynają pakowanie parę godzin przed podróżą, zdążyli się solidnie przygotować

Jedzenie

Nie jest tajemnicą, że znaczną część naszego podróżniczego funduszu tracimy na jedzenie. Obiady w knajpach, kawy w miejskich ogródkach i oczywiście próbowanie lokalnej kuchni sprawiają, że o przywiezieniu pamiątek możemy zapomnieć. Jednak pomóc może nam tytułowa zasada podwójnego eco. Jednym z najprostszych rozwiązań jest podróżowanie z plastikowymi, szklanymi lub metalowymi pudełkami do przechowywania jedzenia. Nie tylko będziemy mogli w nich przewozić własne jedzenie, i choć pierwszego dnia zaoszczędzić na śniadaniu, ale możemy je umyć i wykorzystać jako opakowanie do dań na wynos. Dzięki temu nie będziemy się martwić dodatkowymi kosztami pudełek w restauracjach, a raz zakupione jedzenie nie tylko się nie zmarnuje, ale również starczy na dłużej. Dobrym rozwiązaniem są również woskowijki, czyli owijki do kanapek wykonane z pszczelego wosku, których możemy używać w nieskończoność. Tym sposobem, zamiast kupować coraz to nowe produkty w marketach, możemy zawsze mieć przy sobie wcześniej przygotowane i higienicznie zabezpieczone kanapki.

Napoje

Już od dawna wiemy, że ludzkie ciało w większości składa się z wody, dlatego nie można bagatelizować kwestii odpowiedniego nawodnienia. O spożywaniu należytej ilości płynów musimy pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się do ciepłych krajów. Warto pamiętać, że woda i inne napoje często są droższe za granicą, zwłaszcza w miejscach często i gęsto uczęszczanych przez turystów. W tym wypadku warto zabrać ze sobą butelkę z filtrem, dzięki której zawsze będziemy mieć dostęp do świeżej i czystej wody. Jeśli dodatkowo pragniesz ograniczyć zużycie plastiku, warto zainwestować w butelkę z węglem aktywnym, który działa jak naturalny filtr, ale jest dużo bardziej wydajny. Jeżeli nie masz żadnej z wymienionych opcji, możesz zabrać ze sobą zwykłą butelkę wielokrotnego użytku i wcześniej sprawdzić miejsca, w których za darmo będziesz mógł napełnić butelkę.

Higiena

Higiena często postrzegana jest jako temat tabu. Jednak warto przełamać nasze wewnętrzne ograniczenia i zastanowić się nad tym, co możemy zmienić podczas podróży, by nawet w kwestii higieny być zarazem ekonomicznym i ekologicznym. Jednym z najprostszych rozwiązań jest zakup wielorazowych pojemników do przelewania płynów. W ten sposób unikniemy długiego stania w drogeryjnych kolejkach oraz przepłacania przy zakupie produktów higienicznych w wersjach mini. Jeśli nie lubisz przeprowadzać skomplikowanych obliczeń dotyczących kwestii dozwolonej w samolocie ilości płynów, warto zainwestować w mydło oraz szampon w kostce. W ten sposób żadne ograniczenia objętościowe nie będą Cie dotyczyć. Poza tym dobrze jest zabrać ze sobą torby wielokrotnego użytku, w które możesz zapakować np. buty po to, by możliwie ograniczyć zużycie plastiku.

Jak widać bycie ecocontious, wcale nie musi być trudne. Co więcej, popularne na instagramie hasło w tym przypadku nie odnosi się jedynie do ekologii, ale również ekonomii. Zapakuj swoje ekoprzybory i miłej podróży

Może cię zainteresować: