Jak nie być burakiem w komunikacji miejskiej?

Z pewnością nie raz patrzyłeś z zażenowaniem na zachowanie innych osób w komunikacji miejskiej. Niezależenie od tego, czy jest to Polska czy Singapur pewne standardy trzeba sobą reprezentować. Czego należy się wystrzegać podczas podróżowania tramwajem, autobusem czy metrem, by nie wyjść na buraka?

Dbaj o siebie

Nie ma nic gorszego niż zapach nieumytego, spoconego człowieka. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się wchodząc do pojazdu komunikacji miejskiej pomyśleć: „ale śmierdzi”. O ile rano wstajemy z łóżka czyści i pachnący, tak po pracy zwłaszcza tej fizycznej już niekoniecznie tak jest. Co wtedy? Możesz użyć chusteczek odświeżających i zwykłego dezodorantu. Z pewnością na czas podróży do domu zneutralizuje nieprzyjemny zapach.

Jak nie być burakiem w komunikacji miejskiej

Nie spożywaj alkoholu

Jednym z najgorszych widoków, jakie można mieć podczas jazdy komunikacją miejską jest obraz popijania piwa i innych alkoholi w trakcie jazdy. Osoby nietrzeźwe najczęściej nie mają kontroli nad tym co robią, więc wylanie trunku to kwestia chwili. Nie trzeba być smakoszem, żeby wiedzieć jak śmierdzi wylany alkohol. Grozi za to mandat. Po co robić sobie nieprzyjemności? Spokojnie możesz wytrzymać kilkanaście minut popijając wodę zamiast wódy.

(nie)Ustępuj miejsca

Nie odwracaj głowy, kiedy widzisz kobietę w zaawansowanej ciąży. Pomyśl sobie, że to możesz być kiedyś Ty albo bliska Ci osoba. Zbyt gwałtowne hamowanie może sprawić, że zrobi sobie i dziecku krzywdę. Kwestią sporną jest ustępowanie miejsc starszym paniom, które nie raz akcentują brak wychowania u młodzieży. To czy zejdziesz czy nie jest Twoją indywidualną sprawą. Rozważ ją po swojemu. Pamięta natomiast by w miarę możliwości nie kłaść zakupów czy torby na fotelu obok. To miejsce dla podróżnych, a nie dla zmęczonych toreb.

Nie stój na środku

Jak nie być burakiem w komunikacji miejskiej

Istnieje jakiś kult miejsc stojących przy drzwiach. Ludzie masowo tam stają. Bo za chwilę wysiadam, bo nie ma sensu przechodzić dalej. Weź pod uwagę, że tak samo myśli tysiące innych osób. Tym samym robi się korek, który uniemożliwia nie tylko wejście ale i wyjście. Staraj się przejść trochę dalej jeżeli faktycznie nie jedziesz jednego przystanku, albo po prostu przeprosić przy wychodzeniu.

Zdejmuj plecak

Stojąc w tramwaju, czy metrze warto ściągnąć plecak i przełożyć go do przodu. Po pierwsze tworzysz większą przestrzeń w pojeździe, po drugie znacznie minimalizujesz ryzyko kradzieży.

Nadmierne wyznawanie miłości

Transport publiczny to nie Twoja własność. Unikaj siadania na kolanach swojej drugiej połowie, obscenicznego całowania się czy robienia innych dziwnych rzeczy. Trzymaniem za rękę odpowiednio zaznaczysz swój teren. Nie każdy ma ochotę oglądać grę wstępną na żywo.

Może cię zainteresować: