Jak podróżować będąc studentem?

Kim jest i jak żyje student, nie trzeba tłumaczyć. Żarty na temat studiującej młodzieży zalewają całą sieć. Jednak nie zapominajmy – student też człowiek i on także zasłużył na wakacje. Tylko jak podróżować będąc studentem ?

Nocleg

Jak mówi powszechnie krążący, i w dużej mierze prawdziwy, mit studenci nie mają pieniędzy. Ciągły brak gotówki to cecha rozpoznawalna każdego szanującego się studenta, jednak nawet nie mając zbyt wielu pieniędzy, można zwiedzić naprawdę spory kawałek świata. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest rozważne wybieranie noclegu.

Po pierwsze ze swojej listy w wyszukiwarce od razu usuń opcję hotelu. Hotele, nawet te mało ekskluzywne, często znacznie nadwyrężają nasz budżet podczas podróży. Warto zapamiętać, że podróżujemy po to, by zwiedzić nowe miejsca, a nie spędzać czas w hotelowym pokoju. Wybrany przez nas nocleg powinien stanowić swego rodzaju bazę wypadową. Podczas poszukiwań lepiej skup się na w miarę dogodnej lokalizacji niż luksusowej sypialni. Lepiej odpuść rejony centrum, ponieważ ceny w tym miejscu są zazwyczaj najwyższe.

Dobrze, jeżeli wybrane przez Ciebie miejsce oferuje śniadania w cenie. Warto pamiętać, że nasz pierwszy posiłek na mieście może kosztować tyle samo co obiad, dlatego lepiej postawić na skromne, ale pożywne śniadanie np. w hostelu. Jeśli mówimy już o hostelu, to nie zapominaj, że ta często niedoceniana mekka podróżnych może okazać się Twoim najlepszym przyjacielem. W hostelach płacisz wyłącznie z łóżko, a nie cały pokój, więc możesz w ten sposób zaoszczędzić całkiem pokaźną sumę. Trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami związanymi z tą formą noclegu. Często masz do wyboru jedynie wspólną łazienkę i toaletę, jednak pamiętaj, że większą część dnia i tak spędzisz poza noclegownią. Co ważne hostele często oferują pobyt z tanim śniadaniem, z którego warto skorzystać. Do zdecydowanych plusów nocowania w hostelu należą spotykani tam ludzie. Hostele stanowią swego rodzaju zbiór backpackersów, którzy uwielbiają poznawać nowe osoby podczas podróżowania. Być może uda Ci się nawiązać nowe, ciekawe znajomości.

Jeśli mimo swoich zalet hostele nie są dla Ciebie, nie przejmuj się. Tanią i praktyczną opcją są AirBnb, czyli mieszkania wynajęte bezpośrednio od właściciela na czas Twojego pobytu. Ten rodzaj noclegu jest szczególnie dogodny dla osób, które podróżują w grupie. Wynajmując całe mieszkanie, nie musicie się martwić o to, że dla kogoś nie starczy miejsca. Poza tym AirBnb oferuje stały dostęp do kuchni, więc można w ten sposób sporo zaoszczędzić na jedzeniu na mieście. Głównym minusem tego rodzaju noclegu jest możliwość odwołania rezerwacji przez właściciela nawet dzień przed naszym przyjazdem.

Czas i transport

Zorganizowanie odpowiedniego transportu jest jednym z najtrudniejszych zadań, które czekają na przyszłego podróżnika. Głównie dlatego, że wykupując bilet, musimy skoordynować datę, porę roku, odpowiednie miejsce i nocleg. Dobrym wyjściem jest podróż poza sezonem. Jednak nie możemy w tej kwestii przesadzać, ponieważ niektóre, zazwyczaj tętniące życiem miejsca, są wówczas wyludnione. Stosunkowo dobrym miesiącem na podróż jest wrzesień. Jest to czas wyjątkowo dogodny dla studentów, ponieważ rok akademicki jeszcze się nie zaczął, natomiast szkoły podstawowe i średnie już zaczęły okres zajęć. Co więcej, sezon firmowych urlopów przypada zazwyczaj na przełom lipca i sierpnia, dlatego prawdopodobnie w tym czasie będzie mniejszy tłum. Jest to również okres, w którym sezon turystyczny jeszcze nie dobiegł końca, więc nie musisz się martwić o niedostępność większości atrakcji. Jeśli chodzi o transport samolotowy, warto zwracać uwagę na loty Last Minute, które są dużo tańsze niż standardowe. Jednak nie ograniczaj się wyłącznie do jednego środku transportu. Sprawdź również autobusy czy pociągi. Sezonowe promocje mogą Cię miło zaskoczyć. Poza tym pamiętaj, że w tym przypadku możesz skorzystać ze zniżki studenckiej.

Jak przeżyć na miejscu?

To podchwytliwe pytanie. Udało Ci się skoordynować transport oraz nocleg, ale co dalej. Przed podróżą warto zapoznać się z darmowymi atrakcjami. Parki, rezerwaty, niektóre muzea czy uniwersytety często są darmowe dla zwiedzających. Pamiętaj o zabraniu legitymacji studenckiej – polska legitymacja obowiązuje również za granicą. Jednym z najdroższych aspektów podróżowania jest wyżywienie. Ten problem można rozwiązać poprzez odpowiedni nocleg (wspomniany wyżej AirBnb) lub z pomocą internetu i mieszkańców. Jeśli razem ze znajomymi planujecie jeść na mieście, podpytajcie lokalsów, gdzie warto się udać na tani, ale smaczny posiłek. Często najdroższe są miejsca najbardziej znane. Nie bój się zaryzykować. Podpytaj mieszkańców lub recepcję hostelu o miejsca, w których oni zazwyczaj jadają. W końcu żaden mieszkaniec nie chce płacić za swój obiad ceny przeznaczonej dla turysty. Pamiętaj, że na miejscu warto korzystać z Uberów lub komunikacji miejskiej. Ceny taksówek często są podwyższone i nieopłacalne. Nie zapominaj o spacerach! W końcu nie ma lepszego sposobu na poznanie nowego miejsca niż przez swobodne przechadzki.

Może cię zainteresować: