Jak przygotować psa na podróż?
Dla wielu osób psy to równoprawni członkowie rodziny. Oglądają z nami ulubione filmy, towarzyszą podczas obiadu i razem z nami, a czasami przeciwko nam, pomagają w domowych obowiązkach. Jednak sytuacja nieco się komplikuje, gdy decydujemy się na krótki urlop poza domem. W końcu nie każdy pupil godzi się na przymusowy pobyt u znajomych, a i nas nie za bardzo cieszy ta perspektywa. Wówczas jednym rozwiązaniem okazuje się zabranie psa we wspólną podróż. Właśnie dlatego, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym dowiesz się, o czym pamiętać podczas wycieczek z czworonogiem.
Pierwsza zasada survivalu: przygotuj się
Mimo że wcale nie jedziemy pod namioty, w przypadku podróży ze zwierzęciem i tak obowiązują nas reguły rządzące survivalem. Pierwszą i nadrzędną zasadą jest odpowiednie przygotowanie. Choć może wydawać się czasochłonne i męczące nie powinniśmy go lekceważyć. Każde zwierzę inaczej znosi podróż, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jesteśmy w stanie zniwelować stres. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, zacznij od krótkich przejażdżek ze swoim pupilem. Zadbaj o to, by każdy wyjazd był dla niego możliwie jak najprzyjemniejszy. Zabierz jego ulubiony kocyk, zabawkę oraz przysmaki. W razie stresu staraj się go uspokajać. Stopniowo możecie wydłużać trasę tak, by pies jak najbardziej przystosował się do panujących warunków. Poza tym pamiętaj o robieniu krótkich, ale systematycznych przerw. Dzięki temu pies zyska szansę na rozprostowanie kości, spokojne napije się wody oraz obwącha najbliższy teren, co pozwoli mu się nieco odstresować. Natomiast jeśli chodzi o sam przewóz, pamiętaj o pasach bezpieczeństwa, a w przypadku mniejszych ras postaw na wygodny transporter.
Transport publiczny
Jeśli na wakacje wybierasz się transportem publicznym, zacznij od dokładnego researchu. Sprawdź ceny i warunki biletów dla czworonogów. Poza tym pamiętaj, że w większości przypadków będziesz zobowiązany do trzymania psa na smyczy, w kagańcu bądź transporterze. Z tego względu zadbaj o to, by pies był możliwie jak najbardziej przygotowany do długotrwałego korzystania z tego typu pomocy. Zazwyczaj największy problem sprawia kaganiec. Przed wyjazdem poćwicz z psem noszenie kagańca tak, by potrafił w nim wytrzymać podróż. Najlepiej zainwestować w model fizjologiczny, czyli taki, który umożliwia nam podawanie zwierzęciu przekąsek. Również w przypadku przejazdu transportem publicznym, zanim wybierzemy się w długą podróż musimy odbyć kilkanaście prób. Zacznij od krótkich przejażdżek i z czasem wydłużaj trasę.
Hotel
Być może jeszcze parę lat temu znalezienie hotelu, który zezwala na nocleg ze zwierzęciem mogłoby być problematycznie, na szczęście obecnie większość placówek za dodatkową opłatą nie widzi w tym żadnego problemu. Jednak aby nasz pobyt był komfortowy, nie wystarczy dobry hotel. Pamiętaj o tym, by zabrać ze sobą rzeczy, które pomogą zwierzęciu w aklimatyzacji. Ulubiony koc, zabawka, smakołyki. Dzięki temu noc w nowym miejscu nie będzie aż tak stresująca.
W plecaku podręcznym
Poza samym zachowanie w transporcie oraz noclegiem, warto również być przygotowanym na umilanie naszemu pupilowi czasu. Weź ze sobą jego ulubione zabawki, wodę oraz karmę. W tym przypadku jedzenie odgrywa szczególną rolę – wiele zwierząt przyzwyczaja się do jednego rodzaju karmy i dodatkowa zmiana lokalizacji może negatywnie wpłynąć na jego apetyt. Własna karma jest szczególnie ważna w przypadku podróży za granicę. Często wyroby tego samego producenta w innym kraju mogą różnić się składem.
Jak widać, kluczem do udanego wyjazdu jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie. Choć początkowo może wydawać się problematyczne, dzięki niemu unikniemy dodatkowego stresu, a nasz pupil coraz chętniej będzie wyjeżdżał na wspólne wycieczki.