Nie chcę pracować, wolę podróżować – o pracy w podróży i podróży w pracy.

Czyż nie byłoby wspaniale móc pracować i podróżować jednocześnie? Piasek pod stopami, szum morza, drink w ręce i laptop z dostępem do internetu. Tak niektórzy wymarzyli sobie pracę. Czy to W ogóle jest do pogodzenia? Z drugiej strony mamy pracoholików, którzy nawet podczas urlopu muszą załatwiać jakieś firmowe sprawy. No i jak pogodzić podróżowanie podczas wykonywania pracy, by nie zmarnować czasu, być efektywnym i cieszyć się z pięknych chwil.

Praca w podróży

Jedziesz pociągiem, lecisz samolotem, szkoda Ci marnować czas na pierdoły. Odpalasz laptopa i chcesz trochę popracować. Czasami musisz, bo terminy gonią, a rachunki same się nie zapłacą. Kiedy już jesteś zmotywowany i zaczynasz pracę, pole za oknem wydaje się dużo ciekawsze, ktoś zaczyna prowadzić głośno rozmowę, gdzieś płacze dziecko. Nie masz zatyczek albo zwyczajnie ich nie lubisz. Leżąc pod palmami czy nad górskim jeziorem nie jest łatwo się skupić. Tyle rzeczy jest nowe , trzeba je zobaczyć, poznać, przyzwyczaić się do otoczenia by tak naprawdę przestały na Ciebie działać. Zaaklimatyzowanie w nowym miejscu też chwilę Ci zajmie więc nie ma sensu planować żadnych prac na kilka najbliższych dni. Daj sobie czas na poznanie nowego miejsca. Wykorzystaj chwile, które dostajesz od losu nadprogramowo. Opóźnienia pociągów, samolotów, korki, w czasie nieplanowanych bonusów czasowych możesz pozałatwiać najdrobniejsze sprawy lub po prostu rozplanować co i jak.

Podróż z pracą

Czasami jest w drugą stronę. To praca Cię dopada pomimo urlopu. Nie chcesz jej zabierać na wakacje, ale czasami musisz. Możesz ją rozłożyć w czasie na cały wyjazd. Sprawy biznesowe możesz załatwiać w zasadzie wszędzie. Wysłanie szybkiego maila z telefonu to nie problem, ale spędzenia tygodnia non stop z nosem w laptopie nikt Ci nie wybaczy. Łącznie z samym sobą. Jeżeli już musisz pracować, będąc na wyjeździe, rób tak, by Twoje życie towarzyskie czy rodzinne na tym nie ucierpiało. Jeżeli jesteś na tyle mobilną osobą, że traktujesz komputer, jak swoją drugą połowę, to zadbaj, by był lekki i nie obciążał Cię fizycznie.

Podróż w pracy

Jeżeli kochasz podróże i chcesz łączyć je z pracą, nie ma problemu. Istnieje mnóstwo zawodów, które umożliwiają przemieszczanie się po świecie. Od freelancera zaczynając, przez fotografa na instruktorze nurkowania kończąc. To prace na tyle mobilne, że nie musisz stać w miejscu. O ile nie jesteś przewodnikiem wycieczek albo stewardessą zadanie masz nieco utrudnione. Zawody, które wymagają przemieszczania się, znacznie ułatwiają sprawę. Podczas przerwy zawsze można wyskoczyć do miasta. Dla nieco bardziej zabieganych sprawdzą się podróże… kulinarne. Nie musisz przecież jechać do Włoch, by na chwilę przenieść się w krainę pizzą i makaronem płynącą. Coraz więcej restauracji w Polsce stawia na oryginalne składniki i klimatyczny wygląd. Możesz połączyć biznesowy lunch w środku miasta z kulinarną wycieczką na Tajlandię.

Łączenie pracy z podróżami nie musi być trudne. Wystarczy odrobiona czasu na aklimatyzację, samozaparcia i cierpliwości. Jeżeli czujesz, że praca w biurze Cię nudzi, wolisz zwiedzać świat i jednocześnie zarabiać, to dlaczego tego nie wykorzystać. Przy odpowiednim nakładzie pracy będziesz w stanie przewrócić swoje życie do góry nogami. A do pracy podczas podróży różnego rodzaju środkami transportu przydadzą się po prostu zatyczki do uszu i koncentracja.

Może cię zainteresować: