Niestandardowy cel podróży – edycja druga

Rozważania na temat Wschodu rozpoczęliśmy od Litwy, która za Mickiewiczem kojarzy nam się z rodzinnym i ciepłym klimatem. Teraz czas na Ukrainę, która w powszechnym, lub choćby literackim, odbiorze wiążę się z dzikością i brutalnością. Jednak warto dać Ukrainie drugą szansę, ponieważ współcześnie budzi całkiem odmienne uczucia.

Nic bardziej mylnego – czyli parę słów o przenikaniu Wschodu i Zachodu

Lwów często postrzegany jest wyłącznie przez pryzmat swojej dawnej przynależności do Polski. Do dziś nad ukraińskimi szyldami możemy dojrzeć polskie nazwy sklepów, a urocze panie kasjerki obsłużą nas w języku polskim. Jednak Lwów to znacznie więcej. To swego rodzaju miasto hybryda, które poprzez swoją skomplikowaną historię kusi wielokulturowością i wielowarstwowością. To przede wszystkim miasto palimpsest. Zobaczysz w nim współgrające, bo raczej trudno mówić tu o walce, wpływy zarówno Wschodnie, jak i Zachodnie. Co ważne, nowoczesność łączy się tu z historią. Pod tym względem to miasto jedyne w swoim rodzaju. Ukraińcy dumnie prezentują swoją tradycję, wpisując ją w nowoczesny design.

Niestandardowy cel podróży – edycja druga

Ceny i wyżywienie

Nie jest tajemnicą, że to właśnie jedzenie pochłania znaczną część naszego podróżniczego budżetu. Ceny we Lwowie są bardzo sprzyjające ze względu na walutę, czyli hrywnę, której kurs ciągle maleje. Tym oto sposobem kilkudaniowy posiłek zjesz za naprawdę nieduże pieniądze. Co więcej, we Lwowie świetnie zachowały się tradycje piwowarskie. Dzięki temu z łatwością odnajdziesz dobrej jakości, tani, lokalny kraft, którym będziesz mógł cieszyć się podziwiając lwowską starówkę.

Architektura

Tak jak w przypadku Wilna, jednym z najciekawszych sposobów zwiedzania miasta jest podróż wzdłuż jego budowli sakralnych. Przepiękne kościoły z pewnością zrobią na Tobie wrażenie. Lwów jest miejscem wymieszania nie tylko wielu kultur, ale również religii. Szczególnie interesujące są zabytki kultury ormiańskiej i żydowskiej. Spacerując uliczkami Lwowa, z pewnością zauważysz bliskie sąsiedztwo kościołów innych obrządków, które wspólnie wkomponowują się w krajobraz miasta. Jednak jeśli nadal nie przepracowałeś traumy ze szkolnych wycieczek, zawsze możesz skupić się na bardziej współczesnej architekturze. Ciekawym zabytkiem jest znajdująca się w centrum miasta Opera Lwowska. Warto również wybrać się na jakiś spektakl, ponieważ ceny są bardzo zachęcające, a dress-code raczej niezobowiązujący.

Transport

Lwów posiada dobrze rozwiniętą sieć tramwajów, dzięki czemu z łatwością można przemieszczać się nawet do najodleglejszych zakątków miasta. Ceny biletów nie są wysokie, a przystanki rozsiane są po całym mieście. Ogromnym plusem podróży do Lwowa jest również tani dojazd. Obecnie bardziej opłaca zdecydować się na, co prawda długą, ale bardzo przyjemną podróż pociągiem. Wystarczy, że złapiemy pociąg do Przemyśla, który pokonuje niemal całą Polskę. Kolejnym atutem tego rodzaju transportu jest również sama przesiadka w Przemyślu, który również warto zwiedzić i poczuć jego unikatowy klimat. Jeśli chodzi o podróż samolotem, to również taka opcja jest dostępna. Lotnisko nie jest znacznie oddalone od miasta, dlatego nie powinny wystąpić żadne problemy związane z transportem. Jest to zdecydowanie najszybszy, ale również najdroższy środek transportu.

Może cię zainteresować: