Podróże zimą – jaki środek transportu wybrać?

Zimowe podróże bywają bardzo inspirujące. Jeżeli dookoła nas rozpościera się piękny krajobraz ośnieżonych miejsc budzi się w nas jakaś wrażliwość. W zależności od tego gdzie planujemy się wybrać potrzebny będzie bezpieczny środek transportu. Czasami o jego wyborze decyduje długość podróży, innym razem koszta. Na trasie mogą pojawić się nieoczekiwane przeszkody, które czasami wyprowadzają nas z równowagi. Pociąg, samochód czy samolot – który wybrać, by dotrzeć bezpiecznie do celu?

Pociąg

Jednym z wygodniejszych środków transportu jest pociąg. Wsiadasz i jedziesz. Trzeba tylko pilnować kiedy i gdzie wysiąść. Decydując się na ten środek transportu musisz pamiętać o wcześniejszym kupnie biletów. W okresie świątecznym ilość pociągów jest zredukowana. Jeżeli nie chcesz więc spędzić kilkugodzinnej podróży stojąc w korytarzu z bagażami, warto pomyśleć o bilecie wcześniej. Ilość podróżujących jest jednak tylko jednym z kilku minusów. Kluczem jest pogoda. Przy intensywnych opadach śniegu mogą wystąpić spore opóźnienia na trasie. Pomimo tego, że PKP stara się dbać o odśnieżanie torów pewnych rzeczy nie można przeskoczyć.

Samolot

Mało kto wie, że niskie temperatury wpływają korzystnie na wydajność i zapewnia szybszy strat. Dzieje się tak ze względu na gęstość powietrza. Głównym problem są więc opady śniegu, które skutecznie ograniczają widoczność. Opóźnienia w startach biorą się również ze stanu samolotów. Te stoją z reguły na powietrzu czekając na przygotowanie. Przy niskich temperaturach i padającym śniegu warstwa śniegu zbiera się na samolocie i skutecznie utrudnia lot więc trzeba ją usunąć. Odrębną kwestią jest także czas przebywania pracowników na zewnątrz podczas mrozów. To z kolei wpływa na długość ładowania bagażu i przez to również można opóźnić start. Zima wpływa również na stan pasa startowego. Pomimo wszelkich starań pracowników i przewoźnika pogoda znowu będzie kluczowym aspektem, który będzie decydował o podróży. Odwołanie lotu służy jedynie zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerom.

Samochód

Najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód. Ty decydujesz kiedy i skąd odjeżdżasz. Wiesz jak pojemny jest bagażnik więc decydujesz ile rzeczy możesz zabrać. Sam dopasowujesz poziom ogrzewania, oparcie foteli. Możesz w dowolnym momencie zrobić sobie przerwę. Ograniczają się w zasadzie przepisy ruchu drogowego i pogoda. Sam dbasz o bezpieczeństwo na drodze, dlatego przed zimową podróżą trzeba go odpowiednio przygotować. Koniecznie pamiętaj o zmianie opon na zimowe. Do schowka wrzuć skrobaczkę do szyb i spray, który pomaga w odmrożeniu szyby. Płyn do spryskiwaczy wymieniamy na taki, który nie zamarza w niskich temperaturach. Sprawdzamy także stan akumulatora i alternatora. Do bagażnika wkładamy koło zapasowe, lewarek i trójkąt ostrzegawczy. Sprawdzamy stan apteczki i uzupełniamy braki, jeżeli nie robiliśmy tego na bieżąco. Warto także wymienić wycieraczki wewnątrz samochodu na takie z wyższymi krawędziami. Wówczas woda która zostaje na nich po roztopieniu się śniegu nie będzie brudziła samochodu. Taka budowa ułatwi również jej wylanie. Pamiętaj, że poruszając się po drodze jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych, dlatego zanim wyjedziesz z parkingu zadbaj o widoczność i zawsze włączaj światła. Najlepiej zatrzymywać się na stacjach benzynowych. W razie nieoczekiwanych problemów znajdziesz kogoś, kto Ci pomoże.

Jak widzisz sama pogoda będzie decydująca. W przypadku samochodu, to Ty decydujesz czy w danych warunkach jesteś w stanie prowadzić. Samolot czy pociąg ma odgórne przepisy, które zobowiązują przewoźników do zadbania o bezpieczeństwo podróżnych. I o ile nie zawinią ludzie czy infrastruktura to zimowa podróż może być przyjemna. O ile jesteś kierowcą podróż spędzisz w skupieniu i uwadze więc oglądanie krajobrazów za oknem trzeba będzie odłożyć na później. Sam jednak możesz modyfikować czas i wyruszyć kiedy będzie Ci pasować. Niezależnie od tego jaki środek transportu wybierzesz pamiętaj o tym, by Bezpiecznych świąt!

Może cię zainteresować: