Podróżowanie w grach komputerowych

Do niedawna mogłoby to się wydawać co najmniej dziwne, aby postrzegać poruszanie się po świecie wirtualnym w kategorii podróżowania. Jednakże przestrzeń internetowa oraz tworzone przez wielkie przedsiębiorstwa gry, są na tyle rozbudowane, że aż należy je pojmować z perspektywy miejsc, punktów. Szczególnie jeśli poddamy się tytułowi na komputer lub konsolę, który do zaoferowania ma bogatą ilość krain do zwiedzenia i eksploracji. Jak to możliwe, że właśnie gry, są w stanie dostarczyć tylu samych lub chociaż zbliżonych emocji, do tych, które towarzyszą nam przy wybraniu się za granicę, na wakacje, czy po prostu przebywając na łonie natury ze swoimi bliskimi.

Początek podróży, czyli pierwsze kroki w nieznane

Wiele osób, choć nie ma możliwości wyruszenia poza swoje przysłowiowe cztery kąty, to czerpie przyjemność nawet z najprostszych gier, w których wystarczy przemieszczać się pionkami po planszy. Chińczyk, Monopoly…dużo by wymieniać. Jedno jest pewne, że rozrywka dla pojedynczych osób, jak i całych rodzin już dawno poszła o krok do przodu. To właśnie w świecie gier wirtualnych możesz napotkać na przygody i niespotykane wcześniej zjawiska, które dla ciebie, mogłyby być trudne do ujrzenia. Dzieje się tak za pośrednictwem wielu tytułów i gatunków gier, których światy przemierzamy troszkę nieświadomie. Wiemy, że mamy do czynienia z piękną grafiką i wnikliwie dopracowaną przestrzenią wirtualną, ale czasem w natłoku samej rozrywki, zapominamy, że to między innymi ona przykuwa naszą uwagę, ilekroć zasiadamy za sterem komputera. Od przemierzania bezkresów dzikiego zachodu, po przebijaniu się przez wysokie fale, zdobywanie wysokich szczytów, a nawet przejeżdżając przez klimatyczne wioski tropikalnej, rajskiej wyspy – pomysłów jest całe mnóstwo, aby otworzyć przed graczem niesamowite widoki, horyzonty, których jak dotąd jeszcze nie miałeś szans ujrzeć.

Podróżowanie w grach komputerowych

Samochodem, skacząc z helikoptera, a może konno?

Wszechstronna ilość gatunków gier jest dowodem na to, że mechanika i sposoby rozrywki są aktualnie bardzo zaawansowane. Czy to jesteś fanem strzelanki, dowodzenia wielkimi armiami żołnierzy, czy też ścigania się luksusowymi pojazdami razem z innymi, w każdym typie rozgrywki masz okazję do odbywania podróży, w których elementy krajobrazu bardzo często są ze sobą spójne. Odtworzenie świata, rodem z książek i baśni może sprawić, że gracz wielokrotnie będzie chciał poddawać się eksploracji krain, lochów, planet, które ciągle stawiają przed nim nowe miejsca do odkrycia.

Do tych najbardziej rozbudowanych światów, należą te kreowane w ramach gier z gatunku MMO RPG – tak swoją drogą najgroźniejszych, jeśli chodzi o stopień uzależnienia. Zdobywanie kolejnych poziomów doświadczenia oraz przemierzanie kolejnych wątków fabularnych, determinuje na graczach potrzebę realizowania kolejnych wyzwań i poznania historii w pełni. Mechanika ich, jak i same zadania, narzucają im udanie się do konkretnych lokalizacji.

Pochodnymi, a raczej pierwotnymi gatunkami, z których tytuły MMO się wywodzą, są gry przygodowe i RPG. W ich przypadku ogromne znaczenie ma poznawanie dalszych wątków w zakresie fabuły czy postaci, jakie napotkamy.

Podróżowanie w grach komputerowych

Unikalną formą rozrywki są gry z gatunku strategii np. RTS (real time strategy), które za pomocą pola bitewnego rozgrywanego w wiernie odwzorowanym świecie rzeczywistym, przedstawiają boje  wojsk i bohaterów wyjętych rodem ze scenerii fantasy, sci-fi czy ze starożytności, która wiernie została odwzorowana za pośrednictwem zapisanych kart historii. Można mieć tu duże pole do popisu w tym zakresie, gdyż można odtworzyć realia pierwszych ludzi, stawiających pierwsze budynki czy poznać piękno tamtejszych cywilizacji i cesarstw, przedstawiających odmienną kulturę i architekturę, w porównaniu ze współczesnymi czasami.

Nie można też pominąć gier wyścigowych, dla których wiele osób lubi poświęcić wieczór, by nie tylko wygrać rywalizacje na torze, ścigając się ze znajomymi, ale również swobodnie przemierzając zakątki miast w przytulnym, wirtualnym samochodzie. Klimat, a nawet bardzo dobrana ścieżka audiowizualna, potrafią oddać prawdziwy charakter takich podróży.

Podróże kształcą. Pytanie, czy te wirtualne także?

Nie można odmówić grom komputerowym niesamowitego potencjału, jaki z nich płynie na korzyść rozwijania przeróżnych umiejętności czy właśnie kreowania pięknych krajobrazów i widoków. Gry postrzegać można nie tylko jako formę zabawy, ale również jako spójną, ciekawą symulację życia każdego człowieka. Dlatego też twórcy gier kładą duży nacisk, aby świat w nich przedstawiony, w dużym stopniu odwzorowywał rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Czasem, póki nie mamy możliwości odbyć prawdziwej podróży, można spróbować doświadczyć tego, co przekaże ci świat wirtualny. Będzie to przyjemność sama w sobie oraz inspiracja, która być może pchnie cię jeszcze dalej przed siebie, wbrew swoim lękom.

 

Może cię zainteresować: