Stresująca strona podróżowania

Wakacje to taki beztroski czas, na który człowiek czeka cały rok. Widmo urlopu, odpoczynku i dobrego jedzenia często przysłania nam najważniejsze rzeczy. Warto zatem zadbać o kilka najważniejszych aspektów, by uniknąć niepotrzebnych stresów i nerwowych sytuacji.

Ubezpiecz się na wszelki wypadek

Jadąc w daleką podróż, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla podróżnych. W większości obejmuje ono ochronę zdrowia, bagażu i odpowiedzialności cywilnej. Warto również wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Załatwisz to w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta jest bezpłatna i ważna nawet do 5 lat.

Pobyt w szpitalu

EKUZ działa tylko w placówkach, które mają podpisaną umowę i nie obejmuje wizyt prywatnych. Warto przed wyjazdem wypełnić formularz, dzięki któremu uzyskasz zgodę zakładu ubezpieczeń na pokrycie leczenia w placówkach publicznych w kraju, do którego wyjeżdżasz. Może okazać się, że po powrocie do kraju dostaniesz rachunek za usługi medyczne, z których korzystałeś podczas urlopu. Wówczas możesz ubiegać się o zwrot kosztów u swojego ubezpieczyciela. Dostaniesz tyle pieniędzy, ile wyniosłaby ta sama usługa w Polsce, więc jeżeli koszta leczenia za granicą przekraczają polskie to nie otrzymasz całego zwrotu.

Przewóz leków

Zanim zapakujesz apteczkę, warto przeczytać jakich składników nie powinno być w Twoim leku, byś mógł bezpiecznie minąć granicę. Pamiętaj, że to, co u nas jest legalne, w innym miejscu niekoniecznie. Za kodeinę (składnik syropu na kaszel) w Azji można trafić do więzienia. Do Japonii nie zabierzesz popularnych leków na przeziębienie, Zjednoczone Emiraty Arabskie nie wpuszczą Cię z lekami antykoncepcyjnymi. Jeżeli możesz bez problemu zabrać swój lek, w miarę możliwości zachowaj oryginalne opakowanie.

Transport zwłok

Jeżeli przydarzy się przykra sytuacja, ktoś z Twoich bliskich umrze i będziesz chciał pochować go w Polsce, musisz przygotować: pozwolenie, które wyda starosta lub prezydent miasta oraz zaświadczenie na sprowadzenie zwłok/prochów do kraju, które wydaje konsul (opłata za wydanie takiego dokumentu kosztuje ok. 50 euro.). Po uzyskaniu pozwolenia na transport potrzebujemy jeszcze akt zgonu (w przypadku przewozu urny jeszcze zaświadczenie o spopieleniu). W tych trudnych chwilach zakład pogrzebowy zajmie się formalnościami, pod warunkiem, że upoważnisz ich do tego. Następnie sprowadzi zwłoki do Polski najlepszą możliwą drogą. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje transport drogą lądową, powietrzną, a nawet morską. Po przewiezieniu do kraju mogą już odbyć się standardowe procedury pochówku

Kilka informacji, z pozoru banalnych i oczywistych w stresujących sytuacjach potrafi ułatwić znacząco życie. Pamiętaj, by przed wakacjami zadbać o ubezpieczenie. W razie wszelkich kłopotów zapytaj, jak możesz rozwiązać daną sytuację. Ograniczenia dotyczące przewozu leków sprawdź wcześniej, byś zdążył załatwić niezbędne formalności. Jak mówi przysłowie Przezorny zawsze ubezpieczony, a zawsze człowiek spokojniejszy, kiedy wie co zrobić w danej sytuacji.

Może cię zainteresować: