Szlaki rowerowe w Małopolsce – co przy okazji zobaczysz?
Być może myślisz, że niektóre z Twoich postanowień noworocznych są już nieaktualne. Jeśli jednak co roku jedno z nich jest związane z podniesieniem Twojej jakości życia, nie poddawaj się już w styczniu! Żyj bardziej ekologicznie, zadbaj o swoje zdrowie, a przede wszystkim nabierz nieco formy. Nadchodzące cieplejsze miesiące stanowią idealną okazję do tego, by przesiąść się na rower!
Szlakiem Kościuszki – Jużyna i Wyżyna Miechowska (43,7 km)
Trasa idealna dla początkujących – wybierz ją jako pierwszą. Wokół znajdziesz mnóstwo okazji do tego, by podziwiać naturę. Trasa rozpoczyna się w Słomnikach u stóp neogotyckiego kościoła. Następnie wiedzie przez cmentarz i co rusz opadające i wznoszące się pola. Dojeżdżając do Janowiczek, warto zwiedzić zespół zabytkowy „Racławice”. Po wyminięciu kościoła i wykonaniu kilku skrętów, pokonasz krótki przejazd lasem, by sprawnie wjechać na szutrową drogę. Kolejne kilka skrętów i znajdziesz się przy romańskim kościele z 1126 roku. Atrakcji na drodze jest zatem wiele – każda warta sprawdzenia.
Eksplorując Zawoję – Zachodnia Małopolska (37 km)
Trasa dla osób, które chcą się nieco bardziej wysilić. Wycieczkę rozpoczniesz od drewnianego kościoła w Zawoi Centrum lub Dworca Babiogórskiego. Następnie przejedziesz zielonym szlakiem wzdłuż rzeki. Podziwiając naturę, nie zapomnij o wieży widokowej w „Beskidzkim Raju” o wysokości 25 metrów, która pozwoli Ci podziwiać Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Śląski, Beskid Mały i Gorce. Na dalszej drodze czeka na Ciebie skansen prezentujący tradycyjne budownictwo babiogórców złożony z kapliczki, kuźni i budynków z lat 1802-15, 1900 i 1910. Malownicze otoczenie wraz z atrakcjami tworzą doprawdy wspaniałe warunki do wiosennego relaksu.
Z pokładami soli pod kołami – na południe od Krakowa (29 km)
Zanim wsiądziesz na rower, obowiązkowo zwiedź kopalnie soli w Wieliczce i Zamek Żupny. Po wspaniałych atrakcjach trasę rozpoczniesz z przystanku Wieliczka-Rynek i jedź w stronę kościoła św. Klemensa. Tam zaczyna się czerwony szlak rowerowy, który ciągnie się przez 10 km. W dalszej przejażdżce miniesz drewniany kościół św. Sebastiana w Wieliczce i neogotycki kościół z XX w. Przy końcu trasy czeka na Ciebie dwór w Sierczy otoczony parkiem.
W krainie wielu kultur – wokół Tarnowa (33,6 km)
Trasa rozpoczyna się w Tarnowie – tam też znajdują się renesansowe kamienice przy Rynku 20-21, a także Ratusz, w którym jest oddział Muzeum Okręgowego. Po przejechaniu obwodnicy Tarnowa i kąpieliska wjedziesz na Górę św. Marcina. Tam znajdują się ruiny Zamku Tarnowskich i drewniany kościół XV w. W dalszym odcinku trasy warto zrobić sobie postój na jednym z trzech cmentarzy z I Wojny Światowej.
Z widokiem na Tatry – Podhale, Orawa, Spisz (39,4 km)
Jeśli chcesz nazbierać trochę wspomnień, kieruj się z Kir w kierunku przeciwnym do Doliny Kościeliskiej. Po kilku manewrach rowerem dotrzesz do drewnianego kościoła w Witowie – możesz w nim obejrzeć figury Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz witraże z 1937 roku. Dalsza trasa przewiduje przejazd przez Dzianisz i Chochołów – wystarczy skręcić w prawo, by znaleźć się na wsi słynącej z zabytkowej zabudowy. Te góralskie domy zachowały układ prawdziwej chałupy góralskiej. W czasie przerwy możesz podziwiać szczyty podhalańskich domków, w których widoczny jest motyw zachodzącego słońca.
Po przejechaniu kolejnych kilku kilometrów dotrzesz na grzbiet Pasma Gubałówki, skąd możesz podziwiać piękny widok na Tatry. W drodze powrotnej nie zapomnij o drewnianym kościele w Kościelisku z 1914 roku – w ludowych elementach zdobniczych i konstrukcyjnych zauważysz wyraźne akcenty zakopiańskie.
Wokół Krynicy Zdroju – Beskid Sądecki i Niski (39,4 km)
Jeśli priorytetem jest dla Ciebie zdrowie, nie możesz ominąć tej trasy! Zaczniesz podróż od Krynicy-Zdrój – tam możesz odwiedzić najbardziej znany kurort w Polsce. Co roku jest też organizowany Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, co może dodatkowo zmotywować Cię do wysiłku – po dniu pełnym wrażeń może uda Ci się wziąć w nim udział.
Ruszaj zatem główną drogą w kierunku Słotwiny i kieruj się w lewo – na swojej drodze musisz zobaczyć cerkiew łemkowską wzniesioną w latach 1887-1888. Na swojej trasie znajdziesz też kolejną dawną cerkiew grekokatolicką – w Roztoce Wielkiej (1819 r.). Czekają one też w Piorunce, Czyrnej i Mochnaczce. Z kolei w Tyliczu znajdziesz zabytkowy kościół z 1612 roku o dwuspadowym dachu. Warto zatem sprawdzić, co kryje się po drodze niecałych 40 kilometrów!