Tradycyjna mapa czy GPS? Co najlepiej wskaże Ci drogę?

Jeśli wybierasz się w podróż do miejsca, w którym nigdy wcześniej nie byłeś, będziesz potrzebował czegoś, co wskaże Ci drogę. Tradycyjne mapy wciąż mają swoich zwolenników. Dla wielu z nas wbudowany w smartfonie GPS to jedyny sposób wyznaczania trasy, ale czy najskuteczniejszy? Sprawdź, w co warto zainwestować, by podróżować bez nieprzewidzianych komplikacji. 

Zalety innowacyjnych rozwiązań

To, co wyróżnia nowoczesne systemy nawigacji to przede wszystkim niezrównana precyzja. Pozwalają one na określenie pozycji z dokładnością nawet do centymetrów. Co więcej, poinformują Cię, pod jakim adresem się znajdujesz i poprowadzą ulicami, którymi wolno Ci jechać pomijając te z zakazem. Aplikacja w smartfonie, który masz zawsze pod ręką, może uratować Cię w kryzysowej sytuacji. Zabrakło Ci paliwa? Jesteś zmęczony lub głodny? Skorzystaj z wbudowanej, szerokiej bazy danych, która poprowadzi Cię do najbliższego punktu. 

Coś, za co szczególnie ceniony jest GPS to tryb autopilota, który dyktuje Ci drogę. Bezpiecznie wskaże Ci trasę, uprzedzi przed ostrym zakrętem czy przejazdem kolejowym. Umożliwia również precyzyjne planowanie podróży i późniejszy powrót do przebytej drogi. Dzięki temu jazda samochodem jest łatwiejsza. 

smartfon z aplikacją mapy w dłoniach

Czy tradycyjna mapa odeszła w zapomnienie?

Choć wielu osobom może się wydawać, że tradycyjna mapa to już przeżytek – ma ona jednak szerokie grono zwolenników. Nic nie zapewni Ci tak dobrej poglądowości, jak rozkładany atlas. Dzięki temu możesz sprawdzić spory obszar i ustalić dogodną dla Ciebie trasę. Nawigacja w telefonie dla zachowania czytelności, zmniejsza ilość szczegółów wraz z powiększaniem obszaru. Mapa nie ma tej wady. Tradycyjna mapa nigdy Cię nie zawiedzie. Bateria w urządzeniu elektronicznym może się rozładować, a smartfon stracić zasięg. Jeśli ochronisz ją przed wodą i uszkodzeniem to działa bezawaryjnie wszędzie i przez każdą ilość godzin. 

Mapa doskonale rozwija Twoje umiejętności orientacyjne. GPS ma problem z ustawieniem lokalizacji, a Ty nie wiesz, jak jechać? Posługując się tradycyjną formą nawigacji zawsze znajdziesz odpowiednią trasę. Papierowe atlasy są szczególnie cenione przez miłośników pieszych wycieczek i przemierzania szlaków górskich. Na takich terenach elektronika często zawodzi i łatwo może ulec uszkodzeniu, dlatego podróżnicy skłaniają się zwykle ku tradycyjnej formie wsparcia. Warto mieć papierową mapę zawsze pod ręką. 

Każda z form nawigacji ma swoje plusy i minusy, tak naprawdę to od Twoich preferencji zależy wybór konkretnej metody. Jeśli szukasz najlepszego wsparcia – połącz je obie, wtedy nic Cię nie zaskoczy. Dobre przygotowanie przed podróżą to gwarancja bezpieczeństwa. Prześledź trasę, którą będziesz podążać, by uniknąć przykrych niespodzianek. 

Może cię zainteresować: