Ulotne pieniądze
Radość, ekscytacja i wielkie plany. Tak wyobrażamy sobie wakacje. Beztroski czas z daleka od pracy, obowiązków, tłumów i problemów. No właśnie. Te ostanie mogą nas dopaść niespodziewanie szybko. Wystarczy chwila nieuwagi i do domu możemy wracać zestresowani i jeszcze bardziej zmęczeni.
Pilnuj rzeczy
Pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie plecak czy torbę podróżną. Nie zostawiaj ich pod „opieką” kogoś w pociągu, kiedy wyjdziesz do toalety. Jeżeli poczujesz się senny i nie będziesz w stanie powstrzymać się od drzemki najważniejsze rzeczy, przełóż do kieszeni, a plecak połóż pod głowę.
Ogarnij się w tłumie
Jeżeli wiesz, że miejsce, do którego się wybierasz słynie z tłumów, portfel, telefon i klucze przełóż do przednich kieszeni spodni lub do wewnętrznych w bluzie, lub kurtce. Możesz też włożyć je na samo dno bagażu i przykryć np. odzieżą. Pamiętaj, by plecak przełożyć na brzuch, tak by dobrze widzieć wszystkie zamki. Jeżeli jesteś kobietą, zrezygnuj z torebki, której nie można przełożyć przez ramię. Rozdziel pieniądze. Nie trzymaj ich w jednym miejscu.
Opróżnij kieszenie
Nie wieszaj kurtki z pełnymi kieszeniami na wieszakach i oparciach krzeseł. Najpierw wyciągnij zawartość i dopiero wtedy odwieś ubranie na miejsce do tego przeznaczone.
Zadbaj o Samochód
Nie zostawiaj na siedzeniach toreb, plecaków ani cennego sprzętu. Nawet jeżeli trzymasz pustą torbę w widocznym miejscu, wrzuć ją do bagażnika albo do schowka. Nie kuś złodzieja. Jeżeli podróżujesz samochodem, zainwestuj w kamerkę. Przypnij ją w mało widocznym miejscu. W razie kradzieży będzie łatwiej zidentyfikować sprawcę. Będzie to również dowód dla ubezpieczyciela i organów ścigania.
Przydatne gadżety
Na rynku mamy dostępny szereg gadżetów, dzięki którym uratujesz swój dobytek
Pasek, w którym można ukryć pieniądze
Siatka na plecak – idealnie sprawdzi się, jeżeli podróżujesz autostopem i nie masz gdzie schować cennych rzeczy. Przez siatkę ciężko będzie otworzyć plecak, a jej rozcięcie zajmie złodziejowi kilka dobrych minut.
Dla pasjonatów fotografii sprawdzi się świetnie specjalny pasek, który przykręcamy do korpusu aparatu i zakładajmy na rękę w czasie robienia zdjęć.
Fałszywy portfel: to nic innego jak zwykły portfel wypełniony tym samym co ten właściwy. Wystarczy stara karta bankomatowa i kilka nieaktualnych banknotów.
Jeżeli boisz się o swoje karty możesz zaopatrzyć się w specjalne etui które uniemożliwi korzystanie z bezdotykowej formy płacenia.
Co zrobić jeżeli nas okradną?
Zgłoś to za najbliższym komisariacie. Dostaniesz wówczas protokół, który będzie potrzebny, chociażby do uzyskania odszkodowania. Z tym papierem musisz udać się do ambasady lub konsulatu. Jeżeli nie znajdziesz tej ojczystej, wówczas udaj się do jakiejkolwiek, której państwo jest członkiem Unii Europejskiej. Pracownik wyda dokument, który uprawni Cię do powrotu do kraju. Po powrocie czeka Cię wyrobienie nowych dokumentów.
Zastrzeż karty płatnicze. Możesz to zrobić, dzwoniąc na infolinię swojego banku lub korzystając z Systemu Zastrzegania Kart. W przypadku kradzieży telefonu jak najszybciej zablokuj kartę sim. Możesz też zastrzec numer IMEI – numer, który identyfikuje telefon.
Nie kuś losu, nie pokazuj drogiego sprzętu nieznajomym ani nie eksponuj go. Nie bez powodu mama mówiła, żeby nie rozmawiać z obcymi, nic od nich nie brać i nie wsiadać do samochodu. Nigdy nie wiesz jakie intencje ma nowo poznany człowiek. Bądź ostrożny, czujny i przede wszystkim używaj głowy. Wtedy żaden złodziej nie będzie ci straszny