Walizkobranie, czyli jak nie zabierać połowy mieszkania na wyjazd
Malediwy, Włochy czy Gdańsk? Niezależenie od kierunku podróży za każdym razem pojawia się ten sam problem: co zabrać, by mieć wszystko, ale nie zabierać za dużo. Dlatego dzisiaj przychodzimy z radami i lifehack’ami godnymi Gosi Rozenek na pakowanie walizki, torby czy plecaka.
1. Środek transportu
Na początku podróży zdecydowałeś jakim środkiem transportu będziesz się przemieszczał. Musisz zatem pamiętać o kilku ograniczeniach z tym związanych.
Jeżeli zdecydowałeś się na samolot to Twój bagaż rejestrowany nie powinien przekroczyć dopuszczalnej przez linie lotnicze wagi. Najczęściej jest to 20 kg. W przeciwnym razie będziesz musiał dopłacić za nadbagaż. Pamiętaj również o tym, że na lotnisku musisz pojawić się odpowiednio wcześnie.
Podróżując pociągiem, weź pod uwagę okres. Jeżeli jest to szczyt sezonu wakacyjnego to kup bilet wcześniej. Zagwarantujesz sobie miejsce a często także zniżkę. Unikniesz wówczas stania połowy drogi w korytarzu przytulając walizkę. Pamiętaj, że półki na bagaże są często nad głowami pasażerów. Jeżeli nie dasz rady sam umieścić go w wyznaczonym miejscu, nie bój się prosić o pomoc kogoś z podróżnych. Protip: Sprawdź, o której pociąg wjeżdża na stację. W dużych miastach często mają dłuższe postoje. Jeżeli wsiądziesz zaraz po wyjściu przyjezdnych, zwiększysz szansę na znalezienie wolnego miejsca na bagaż. W przeciwnym razie Twój dobytek będzie stał w przejściu. Utrudnisz tym życie nie tylko innym, ale i sobie, bo non stop będziesz musiał go pilnować. Z wysokiej półki bez Twojej wiedzy nikt go nie zabierze.
Podróżując samochodem, ogranicza Cię tak naprawdę wielkość jego bagażnika. Mierz siły na zamiary i pamiętaj, że jedziesz odpoczywać, po co nerwy przy wnoszeniu całego bagażu.
2. To-Do List
Weź kawałek kartki, długopis i zapisz najpierw najpotrzebniejsze rzeczy. Możesz również ściągnąć aplikację na telefon, która pomoże nam w pakowaniu. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zapomnienia o czymś ważnym
3. Zostaw niepotrzebne
Przygotuj wszystkie rzeczy, które będą Ci potrzebne. Zobacz czy o czymś nie zapomniałeś albo, czy nie zabrałeś zbędnych rzeczy ( gier planszowych i 6 książek z pewnością można pominąć). Pamiętaj o zabraniu dokumentów i leków.
Protip: Nawet jeżeli nie przyjmujesz żadnych medykamentów na stałe, warto mieć przy sobie te najpotrzebniejsze: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, tabletki na gardło i problemy żołądkowe, maść na stłuczenia oraz jakieś plastry. W razie nagłej potrzeby unikniesz nerwowego szukania apteki.
4. Zapakuj z głową
Walizkę/plecak/torbę zacznij pakować dzień wcześniej. Włóż te rzeczy, których nie będziesz już używać do czasu wyjazdu. Na dno wrzuć najcięższe i największe rzeczy. Na górę wrzuć najmniejsze i najlżejsze a w ewentualnie pozostałe miejsce powkładaj np. bieliznę.
Protip: ubrania roluj. Zyskasz miejsce i nie będziesz musiał ich prasować.
Kosmetyki włóż do torebki strunowej, wcześniej wypuść z niej powietrze, zyskasz więcej miejsca i ochronisz resztę zawartości przed ewentualnym zalaniem szamponem.
Protip: Nie zabieraj wielkich pojemności ani nie kupuj miniaturek. Zainwestuj w pojemniki wielorazowego użytku. Zaoszczędzisz miejsce w bagażu i pieniądze.
Zabezpiecz elektronikę i wykorzystaj każde miejsce. Do butów trekingowych zawsze możesz włożyć ładowarkę czy małą parasolkę.
Protip: Do woreczków próżniowych włóż ładowarki i wszelakiej maści kable. Łatwo je znajdziesz, nie zajmą niepotrzebnej przestrzeni i się nie zniszczą.
5. Bagaż podręczny
Pamiętaj o zabraniu małej torebki, nerki albo plecaka. Włóż tam dokumenty, pieniądze i wszelkie wartościowe rzeczy. Pamiętaj, by go zawsze dobrze pilnować. (O tym, jak nie dać się okraść i co zrobić, jeżeli portfel i dokumenty przepadną, przeczytasz tutaj: ). W razie kontroli czy zakupów szybko wyciągniesz z niego potrzebne rzeczy. Zaoszczędzisz czas, unikniesz nerwowego szukania i poirytowanego wzroku innych.
6. Zaznacz
Kiedy niczym puzzle zapakujesz cały swój dobytek, nie zapomnij, żeby zaznaczyć swój bagaż. Jeżeli boisz się, że może ulec zniszczeniu walizkę możesz owinąć stretchem.
Protip: za kilka złotych możesz kupić zawieszki na bagaż. Wpisz swoje dane, w razie zgubienia istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostanie on zwrócony. Możesz też zawiązać jakąś wstążeczkę w neonowym kolorze.
Jeżeli oczyma wyobraźni widzisz, już jak pakujesz swoją walizkę i wszystko idealnie się zmieściło, to została już tylko podróż. Oby była przyjemna. Udanego wypoczynku!