Wegetarianizm w podróży

Decyzja związana z niejedzeniem mięsa często kojarzy się z licznymi wyrzeczeniami, niemożnością korzystania w pełni z poznawanej kultury czy niepotrzebnym utrudnianiem każdej podróży. Jednak rzeczywistość maluje się trochę inaczej, ze względu na to, że istnieje wiele krajów, które oferują ogromne ilości przepysznego i lokalnego wegejedzenia, dzięki któremu dieta wegetariańska nie stanowi już większego problemu.

Azja

Azja to ostatnio jeden z najpopularniejszych celów podróży. Kusi egzotyką i szeroko rozumianą odmiennością. Przygotowany poniżej spis ciekawych miejsc jest bardzo skróconą i raczej ogólną formą wegeporadnika

Laos to jedno z piękniejszych miejsc na mapie świata. Jednak podczas podróży trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest to miejsce, w którym generalnie jest mało jedzenia, a to już dostępne przygotowywane jest na bardzo głębokim tłuszczu. Nie jest to najlepsze miejsce nie tylko dla wegetarian, ale ogólnie dla osób, które posiadają wybredny jedzeniowo gust. Najpopularniejszym daniem jest tutaj kanapka z kurczakiem przygotowywana w wielu wersjach smakowych. Dla wegetarianina najlepszym wyjściem będą lokalne targowiska pełne owoców i warzyw, a także słodkich przekąsek. Najłatwiej dania wegetariańskie można upolować w miejscach typowo turystycznych, ale jeśli wybierasz podróż po bardziej lokalnych zakątkach Laosu, lepiej parę razy upewnić się co do bezmięsności dania, ponieważ mięso jest tutaj dodawane nagminnie do praktycznie wszystkiego.

Indonezja to kraj, w którym króluje kurczak. Wegetarianie muszą być tutaj szczególnie ostrożni, ponieważ określenie bez mięsa nie jest równoznaczne z brakiem wspomnianego kurczaka czy ryby. Na szczęście w Indonezji z łatwością można zamówić również soje i tufu, więc rybne sosy i kurczaka można zastąpić wegetariańskimi odpowiednikami.

Jednym z najbardziej przyjaznych wegetarianom miejsc jest Tajlandia, w której wegetarianizm jest bardzo popularny ze względu na kulturę buddyjską. Bez problemu znajdziesz tutaj dobrej jakości bezmięsne dania, a sam wegetarianizm nie jest tutaj postrzegany jako coś nadzwyczajnego. Poza Tajlandią bardzo dogodnym dla wegetarian miejscem są również Indie. Bogactwo wegeopcji związane jest dostępnością przypraw, które z pewnością zapamiętasz na długo. Lokalne targi oferują bardzo dużo warzywnych dań, które znacznie ułatwią tanie podróżowanie.

Wschód

Żeby doświadczyć wegetariańskiej kuchni nie trzeba wybierać się aż do Azji. Warto zwrócić uwagę na najbliższych Wschodnich sąsiadów.

Jeśli chodzi o Litwę i Ukrainę, to wegetariańska dieta nie stanowi większego problemu. W menu zazwyczaj oznaczone są wersję bezmięsne. Najczęściej są to słodkie, serowe bądź grzybowe odpowiedniki tradycyjnych dań jak np. litewskie cepeliny serwowane z serem. Na Ukrainie znajdziesz nadziewane owocami pierogi czy placki ziemniaczane z dodatkiem śmietany. Typowo ukraiński syr odgrywa tutaj główną rolę, więc możesz być spokojny, ponieważ jest jedną z najczęściej występujących wegealternatyw.

Jak widać, dieta wegetariańska nie musi ograniczać naszych podróżniczych wyborów. Podczas podejmowania decyzji na temat kolejnego celu naszej wyprawy możemy wziąć pod uwagę kwestię dostępności bezmięsnych dań. Jedak jak pokazuje przygotowane zestawienie, praktycznie wszędzie znajdziemy wegealternatywy dla tradycyjnych dań. Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie solidnego restauracyjnego researchu lub pobranie aplikacji, która będzie wyszukiwała dostępne w okolicy wegetariańskie lokale. Świetnym przykładem jest aplikacja Happy Cow, która nie tylko pokazuje dostępne w pobliżu wegetariańskie restauracje, ale uwzględnia również zakres cen i godziny otwarcia.

Może cię zainteresować: