Zaplanuj swój budżet na wakacje – jak zaoszczędzić na wyjeździe?

W obliczu pandemii planowanie urlopu to niełatwa sztuka. Choć coroczny wyjazd za granicę może być utrudniony, warto mimo to zaplanować swój czas odpoczynku, na który zasługujesz po całym roku pracy. Niepewność co do otwarcia granic sprawia, że być może warto wybrać się w podróż po Polsce. Wybierając hotel lub ośrodek wypoczynkowy z głow, możesz czuć się bezpiecznie.

Wybór odpowiedniego ośrodka

Bezpieczeństwo przede wszystkim – po majówce zniesiono zakaz nieprzyjmowania przez hotele gości. Usługi hotelarskie i noclegowe rozpoczęły więc swoją działalność i mają prawo do świadczenia jej, o ile zachowują szczególne zasady bezpieczeństwa. Jedną z zasad jest ograniczenie działalności restauracji i przestrzeni rekreacyjnych na terenie hotelów. Zatem zanim zdecydujesz się zabukować pokój, najlepiej zadzwoń do wybranego hotelu lub pensjonatu i upewnij się, że spełnia on wszelkie normy sanitarne.

Zaplanuj swój budżet i go kontroluj

Zasada ta brzmi jak banał, jednak warto o niej pamiętać. Nie zapisuj skrupulatnie każdej wydanej złotówki, ale określ kwotę, którą zamierzasz wydać na nocleg, transport, żywienie i inne atrakcje. Warto też dodać do całej kwoty jej 20%, by nie przejmować się odliczaniem każdego grosza lub nieplanowanymi wydatkami.

Monitoruj swoje wydatki na wyjeździe i nie przesadzaj z wydawaniem dodatkowego „kieszonkowego”. W ten sposób z niczego nie zrezygnujesz. Nie musisz też od razu planować wszystkich atrakcji lub czuć się źle, gdy z czegoś zrezygnujesz. Na urlopie masz wypocząć, a nie stresować się, że nie zobaczysz wszystkiego lub nie zdążysz na zwiedzanie kolejnej atrakcji. Jeśli odpuścisz sobie piąte z kolei muzeum i zamiast tego pójdziesz poczytać książkę do pobliskiego parku – nic się nie stanie, a Twoja kieszeń z pewnością na tym skorzysta.

Samodzielnie zaplanuj wyprawę do mniej uczęszczanego miejsca

Korzystanie z ofert biur podróży zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zamiast szukać najtańszej opcji, zaplanuj wyjazd samodzielnie. Najwięksi podróżnicy często zwyczajnie łapią okazję i spontanicznie kupują bilet, który nagle potaniał. Wbrew pozorom możesz w ten sposób przeżyć swoje najlepsze wakacje! Śledzić ceny biletów możesz wygodnie za pomocą aplikacji na telefonie. W ten sposób z pewnością niczego nie przegapisz!

Ceny biletów wydają się rosnąć za każdym razem, gdy je sprawdzasz? Pamiętaj, by czyścić dane przeglądarki (tzw. „cookies”). Niektóre strony przechowują Twoje dane i podwyższając cenę, chcą nakłonić Cię do szybszego kupna.

Jeśli jednak nie chcesz czekać na tańsze bilety i nie lubisz nagłych wypraw z dnia na dzień, też z możesz z powodzeniem zaoszczędzić na transporcie. Wiąże się z tym podróżowanie poza sezonem – w tym wypadku warto odpuścić sobie najgorętsze miesiące i mroźny grudzień. Możesz też zaplanować urlop w mniej uczęszczanym miejscu, na przykład odpocząć na łonie natury w środku lasu, wokół którego nie ma innych atrakcji poza przyrodą. Takie kilkudniowe wakacje z pewnością pomogą Ci się zresetować i rozpocząć od miejskiego zgiełku.

Zakupy przed i na wyjeździe

Upewnij się, że cały sprzęt, jaki ze sobą zabierasz, jest w pełni sprawny. Telefon ze słabą baterią może wymagać pomocy powerbanka, a jeśli musisz wziąć laptop – upewnij się, że posiadasz na nim wszystko, co jest niezbędne do pracy. Zaplanuj też wydatki żywieniowe – Twojej kieszeni z pewnością nie posłużą trzy posiłki na mieście. Zamiast tego staraj się śniadania lub kolacje przygotowywać samodzielnie w wynajmowanym pokoju. Pamiętaj jednak, że nie musisz rezygnować z małych przyjemności – lokalnie sprzedawane lody lub gofry mogą być warte każdej wydanej złotówki.

Transport – zwiedzaj z głową na karku

Poruszaj się transportem publicznym – to nie tylko proekologiczne nastawienie, ale w wielu przypadkach tańsze niż samochód. W przewozach kolejowych szukaj promocji związanych z szybszym kupnem biletu lub kup je w określonych godzinach, by zaoszczędzić. Możesz też spontanicznie wyczekiwać ofert last minute, większość czasu poruszając się pieszo. Jeśli jednak wolisz auto – pamiętaj, by koszty benzyny i opłat drogowych wliczyć w budżet.

Może cię zainteresować: